Мішок Амбу – порятунок для пацієнтів з відсутністю дихання

Мішок Амбу – порятунок для пацієнтів з відсутністю дихання

Мішок Ambu – медичне обладнання, активно застосовується для штучного вентилювання легень. Цим пристроєм оснащені всі операційні та реанімації, а також реанімобілі. Мішок Амбу був винайдений Рубеном Хеннінгом і Хессе Хольгером в 1956 році, з метою запобігти епідемію поліомієліту. Вони ж заснували компанію "Ambu", на честь якої і було названо даний пристрій.

Характеристика мішка Ambu

Мішки бувають різними за розміром і розрізняються за дихальним обсягом для дітей і дорослих. Нескладні в застосуванні, тому ними можуть скористатися особи, які не мають медичної освіти, для надання першої медичної допомоги.

Мішок Ambu має декілька різних назв: ручна система для реанімації, помпа для вентилювання легень, респіраційна дихальна маска, засіб для легеневої реанімації. Пристрій складається з маски і прикріпленого до неї балона. Деякі моделі оснащені дозуванням кисню.

  1. Для дорослих пристосування оснащене маскою п'ятим розміром, резервуаром для кисню об'ємом 1800 мл, мішком об'ємом 1500 мл При цьому повітряна суміш виходить в обсязі 800-1350 мл. Мертва зона складає 168 мл. Пристрій розрахований на 45BPM стискань за хвилину.
  2. Для дітей використовується маска третього розміру. Об'єм резервуара з киснем – 750 мл, об'єм мішка – 550 мл, повітряна суміш виходить в обсязі 350 мл. Мертве простір – 113 мл. Пристосування розраховане на максимальне стиснення в хвилину 105BPM.
  3. Для новонароджених застосовується маска першого розміру. Об'єм резервуара для кисню – 500 мл, мішка – 280 мл Мертва зона – 46 мл, повітряна суміш поступає в обсязі 100 мл, максимальна кількість стискань за хвилину - 98BPM.

Не залежно від різновиду, медичне обладнання оснащене кисневою трубкою 2,1 метра, що дозволяє підключати його до кисневого балона на досить великій відстані. 

Застосування і види мішка Амбу

Медичне обладнання використовується:

  • для порятунку пацієнтів, які перестали дихати самостійно;
  • для реанімації новонароджених;
  • під час операції та клінічної смерті до підключення пацієнта до ШВЛ.

За видами мішок ділиться на:

  1. Багаторазовий. Є в наявності в кожній поліклініці і в автомобілі швидкої допомоги. Використовується при наданні допомоги на місці аварій та інших подій, а також при перевезенні важких хворих у реаниматологическом автомобілі. Пристрій можна стерилізувати.
  2. Одноразовий. Використовується при виникненні надзвичайної ситуації, що вимагає термінового виїзду. Мішок укомплектований анестезіологічною маскою, дихальним і кисневим мішечком. Також в комплекті йде з'єднувач для впуску газу, киснева трубка, повітропровід, клапан для обмеження тиску. Мішок не вимагає стерилізації і після застосування утилізується.
  3. Для новонароджених і дітей вагою до 10 кг
  4. Педіатричний для пацієнтів вагою від 10 до 40 кг.
  5. Дорослий, для людей, вага яких перевищує 40 кг.

Використовується мішок Амбу за принципом стискання балона руками, з якого виходить повітря і прямує в легені людини, при цьому маска накладається на обличчя пацієнта. Завдяки пристосуванню, легені насичуються киснем, підтримуючи у людини дихання штучним шляхом. Мішок не застосовується, якщо у пацієнта в дихальних шляхах знаходиться чужорідне тіло, спостерігається блювота, язик заліз у гортань.

Мішок Ambu може йти в комплекті з перехідниками:

Ендотрахеальна трубка або трахеостомічна.

Лицьова або ларингеальна маска з повітропроводом.

Після збору пристосування, медик починає ритмічно стискати мішок для надходження в легені повітря. Залежно від ситуації інтервал стискань може варіюватися від 12 до 20 разів на хвилину. Пристрій можна використовувати при температурі -18 - +500С. Всі додаткові комплектуючі елементи, що йдуть з мішком Амбу, мають стандартні отвори, дозволяючи герметично приєднувати до них пристосування.

Інструкція по використанню мішка Амбу

Медичне обладнання використовують згідно інструкції:

  1. Голову пацієнта укладають на жорстку рівну поверхню, трохи відкинувши назад.
  2. Проводять очищення дихальних шляхів.
  3. При необхідності застосовують повітропровід або нижню щелепу висувають вперед, щоб запобігти залягання язика.
  4. Респіратор (маска) щільно прикладається до обличчя пацієнта.
  5. Мішечок з киснем здавлюють з рівними інтервалами в середньому по 17 натискань за одну хвилину.

У разі якщо мішок пошкоджений, є дефект при з'єднанні з балоном або маска, не щільно прилягає до обличчя пацієнта, то позитивного ефекту отримати не вдасться, тому перед використанням пристосування його потрібно ретельно перевірити на справність і застосовувати згідно інструкції.